• Welcome to Gangsters.pl - Forum gangsterskie. Please log in or sign up.

Komputer do grania

Zaczęty przez domi.nika, Sierpień 26, 2019, 09:34:35 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

domi.nika

Poszukuję fajnej stronki gdzie mogłabym kupić pożądny komputer do grania, czy możecie mi polecić coś godnego uwagi ?
z góry dziękuję :D

apsprofitpolska.pl

W-11

Jaka płyta główna do gier? Doradzamy, jak wybrać.
Gry komputerowe to już nie tylko element hobby czy spędzenia wolnego czasu, ale coraz częściej sposób na życie. Zauważyli to także producenci sprzętu, którzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują specjalne wersje podzespołów dla graczy. Dotyczy to również płyt głównych, a więc jednego z głównych elementów komputera. Podpowiadamy zatem, jaka płyta główna do gier sprawdzi się najlepiej.

Co powinna mieć płyta główna do gier ?
Płyta główna do gier przede wszystkim powinna wyróżniać się funkcjami, które są projektowane typowo z myślą o graczach. Do najczęstszych zaliczają się:

porty dla gamingowych myszek i klawiatur,
karty sieciowe optymalizujące ruch sieciowy pod kątem gier multiplayer,
dobrej jakości usprawnione układy dźwiękowe,
jakość wykonania i funkcjonalność – najlepsze i najtrwalsze rozwiązania, które przewidziano z myślą o budowie wydajnych komputerów.

Różnice między tanią a drogą płytą główną do gier ?
Droższe płyty główne – dla profesjonalnych graczy

Profesjonalni gracze należą do jednych z najbardziej wymagających klientów, więc oczekują sprzętu z najwyższej półki.
Topowe modele oferują najbogatszy zestaw złączy, który pozwoli na budowę rozbudowanych zestawów, nie tylko do grania, ale również obróbki wideo czy streamowania rozgrywki.
Tacy klienci często decydują się również na podkręcanie komponentów, co przekłada się na jeszcze lepsze osiągi.
Możemy więc oczekiwać rozbudowanej, wydajnej sekcji zasilania oraz dodatkowych funkcji ułatwiających przyspieszanie komputera.
Niestety, topowe płyty są też odpowiednio droższe.

duży zestaw złączy,
rozbudowana i wydajna sekcja zasilania,
dodatkowe funkcje ułatwiające przyspieszanie komputera.
Płyty główne z niższej półki cenowej – dla hobbystycznych graczy

Producenci coraz częściej dostrzegają również hobbystycznych graczy, którzy mają inne wymagania oraz pragną przeznaczyć mniejszy budżet na zakup płyty głównej do gier.
W tym przypadku zestaw złączy zwykle ogranicza się do podstawowego minimum – pozwala on złożyć dobry zestaw do codziennego grania.
Nie zawsze znajdziemy też lepszą kartę sieciową czy dźwiękową.
Wszystko to sprawia, że tanie płyty główne do gier w zasadzie wyróżniają się jedynie efektowniejszym wzornictwem względem standardowych modeli.

minimalny zestaw złączy,
słabsza karta graficzna i dźwiękowa.

Jaki powinien być dobry procesor do gier ?
Każdy z producentów ma w swojej ofercie układy z różnych segmentów, które zostały zaprojektowane z myślą o innych zastosowaniach. Co jakiś czas pojawiają się też nowe generacje procesorów i warto na te modele zwrócić swoją uwagę – często oferują one wyższą wydajność lub lepsze funkcje.

Jaki powinien być procesor do komputera gamingowego ?
Wszystko zależy od naszych oczekiwań i budżetu. W tańszych zestawach sprawdzą się podstawowe modele ze średniej półki, ale w bardziej rozbudowanych konfiguracjach znacznie lepiej wypadną wydajniejsze jednostki.

Jaka płyta główna do Intel Core i7 ?
Płyta główna do procesora Core i7 powinna reprezentować wyższą półkę. Dotyczy to nie tylko zestawu złączy, ale również dodatkowych funkcji adresowanych do graczy. Miłym dodatkiem będzie gamingowa karta sieciowa, oraz dobrej jakości układ dźwiękowy. Najbardziej wymagający gracze zwrócą również uwagę na możliwość połączenia kilku kart graficznych w trybie NVIDIA SLI lub AMD CrossFireX, aczkolwiek nie jest to koniecznością. Łączenie kart graficznych ma sens tylko w najpotężniejszych konfiguracjach.

Płyta główna do podkręcania

Przy wyborze płyty warto pamiętać o jeszcze jednym ważnym szczególe.
Jeżeli decydujemy się na procesor z odblokowanym mnożnikiem – np. Core i5-7600K, Core i7-7820X lub Core i7-8700K – powinniśmy zwrócić uwagę na płytę z odpowiednim chipsetem – Z270, X299 lub Z370 – które oferują funkcję podkręcania. W przypadku mocniejszego przetaktowania sprawdzą się topowe modele z rozbudowaną i dobrze chłodzoną sekcją zasilania. Entuzjaści docenią też dodatkowe funkcje ułatwiające podkręcanie.

Procesor Intel Core I7-7700K

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do gier ?
Procesor komputerowy to bardzo złożone urządzenie, a jego specyfikacja dla niektórych potrafi być niezrozumiała.
Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych informacji:

Ilość rdzeni i wątków do procesora,
częstotliwość,
odblokowany mnożnik w CPU,
pamięć podręczna,
gniazdo (tzw. podstawka).

Ile rdzeni i wątków do procesora gamingowego?
Najnowsze gry potrafią wykorzystać potencjał kilkurdzeniowych jednostek, więc odpowiednim wyborem będzie model wyposażony w co najmniej 4 rdzenie. Do droższego, przyszłościowego komputera lepiej wybrać taki z 6 rdzeniami (12 wątkami) lub nawet 8 rdzeniami (16 wątkami). Szczególnie, jeżeli zajmujemy się też innymi, półprofesjonalnymi zadaniami typu tworzenie filmów czy obróbka zdjęć.

procesory 4 rdzeniowe,
procesory 6 rdzeniowe,
procesory 8 rdzeniowe.

Jaka częstotliwość CPU do gier ?
Kolejnym ważnym elementem specyfikacji jest częstotliwość taktowania. Wydajność w grach zwykle skaluje się wraz ze wzrostem taktowania, więc w tym przypadku należy kierować się prostą zasadą: im wyższa tym lepiej. Czasami lepiej, aby procesor dla gracza oferował wyższe taktowanie niż większą liczbę rdzeni.

Odblokowany mnożnik w CPU
Część dostępnych modeli oferuje odblokowany mnożnik, więc można je samodzielnie przetaktować i uzyskać lepsze osiągi. Rozwiązanie to polecamy jednak bardziej doświadczonym klientom, gdyż nieumiejętne podkręcanie może prowadzić do problemów ze stabilnością komputera lub nawet uszkodzenia jego podzespołów.

Pamięć podręczna CPU
Pamięć podręczna nie ma dużego wypływu na wydajność w grach, ale większa pojemność może przyczynić się do lepszych osiągów całego systemu i komputera. Warto również pamiętać, że pojemność pamięci podręcznej przeważnie jest uzależniona od liczby rdzeni procesora.

Jaka podstawka CPU ?
Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo (tzw. podstawka). To właśnie ono decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera. Nowe procesory Intel wykorzystują podstawkę LGA 1151 (segment niższy i średnio wydajny) i LGA 2066 (segment bardzo wydajny). Natomiast w przypadku modeli AMD jest to podstawka AM4 (segment niższy i średnio wydajny) lub podstawka TR4 (segment bardzo wydajny).

Procesory Intel do gier
Intel podzielił swoje procesory na kilka segmentów, ale gracze powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na modele z serii Core.

Intel Core i3

Właściwie najtańszy, sensowny procesor Intel do gier. Na szczególną uwagę zasługują modele z nowej generacji Core i3-8000, które dysponują 4 rdzeniami i oferują całkiem dobre osiągi. Starsze układy Intel Core i3, jak np.: Core i3-6000 i Core i3-7000, oferują tylko 2 rdzenie i 4 wątki, co może stanowić ograniczenie dla nowszych tytułów.

Intel Core i5

To propozycja dla wymagających klientów, którzy składają wydajny komputer do gier. Warto jednak zauważyć, że starsze modele Core i5-6000 i Core i5-7000 oferują 4 rdzenie, natomiast w nowych Core i5-8000 udostępniono już 6 rdzeni, co znacząco poprawiło możliwości procesora. Procesor Core i5 często okazuje się najlepszym wyborem dla gracza.

Intel Core i7

Propozycja dla najbardziej wymagających graczy, którzy oczekują najwyższej wydajności. Modele Core i7-6000 i Core i7-7000 oferują 4 rdzenie i 8 wątków, natomiast w najnowszych Core i7-8000 udostępniono już 6 rdzeni i 12 wątków. W przypadku topowej platformy dostępne są też modele Core i7-7000X wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków lub 8 rdzeni i 16 wątków. Jest to najwydajniejszy procesor Intel Core i7 do gier.

Intel Core i9

To absolutnie topowy segment wydajnościowy. Układy oferują bardzo dużą liczbę rdzeni – nawet 18 rdzeni i 36 wątków – a przy tym pracują ze stosunkowo niskim taktowaniem. Sprawdzą się więc również do budowy komputerów do półprofesjonalnych zastosowań oraz stacji roboczych. Warto zauważyć, że Core i9 to nie tylko najwydajniejszy, ale też najdroższy procesor do gier Intela. Z punktu widzenia graczy nie są one jednak optymalną propozycją.

Procesory AMD do gier
Jeszcze do niedawna oferta AMD nie była zbyt atrakcyjna z punktu widzenia graczy, ale producent zaprezentował całkowicie nowe jednostki z serii AMD Ryzen.

AMD Ryzen 3

Seria stanowi odpowiedź na konkurencyjne modele Core i3. Procesory oferują 4 rdzenie – w przypadku modeli APU udostępniono też układ graficzny, a przy tym zostały atrakcyjnie wycenione. Dobra propozycja dla tanich komputerów do grania.

AMD Ryzen 5

To seria opłacalnych procesorów, które świetnie sprawdzą się w wydajnych i niedrogich komputerach do grania. W zależności od modelu, do dyspozycji oddano 4 rdzenie i 8 wątków lub 6 rdzeni i 12 wątków. W przypadku układów APU zastosowano też całkiem wydajną grafikę.

AMD Ryzen 7

Najwydajniejsze procesor do gier AMD. Dostępne modele oferują 8 rdzeni i 16 wątków, więc zainteresują również osoby zajmujące się półprofesjonalnymi zastosowaniami, typu obróbka filmów lub grafiki.

Ryzen Threadripper

To topowe procesory AMD, które oferują nawet 16 rdzeni/32 wątki. Podobnie jak konkurencyjne Core i9, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilku tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.

Polecane procesory do gier Intel
Core i3-8100 – niedrogi model wyposażony w 4 rdzenie o taktowaniu 3,6GHz
Core i5-8600K – wydajny model wyposażony w 6 rdzeni o taktowaniu sięgającym 4,3 GHz
Obydwa procesory pasują do płyt głównych z podstawką LGA 1151 i chipsetem z serii 300. Dodatkowym atutem modelu Core i5-8600K jest możliwość podkręcenia. Jest to jeden z lepszych układów Intel Core i5 do gier.

Polecane procesory do gier AMD
Ryzen 3 2200G – 4-rdzeniowy układ APU o zegarze do 3,7GHz
Ryzen 5 1600 – opłacalny model wyposażony w 6 rdzeni i 12 wątków o taktowaniu do 3,6GHz
Procesory Ryzen pasują do płyt z gniazdem AM4 i mogą być dodatkowo podkręcone. Ponadto Ryzen 3 2200G został wyposażony w układ graficzny Radeon Vega 8, który pozwoli na komfortową rozrywkę w mniej wymagających grach.


RAM 8 GB - Pamięć Operacyjna

Pamięć HyperX FURY DDR4
Pamięć HyperX® FURY DDR4 automatycznie przetaktowuje się do najwyższej obsługiwanej częstotliwości, aż do 3466MHz1. Oznacza to płynniejsze działanie gier oraz szybszy montaż i renderowanie filmów – w technologii Plug and Play. Pamięć FURY DDR4 obsługuje profile XMP i oferuje częstotliwości taktowania 2400MHz–3466MHz oraz opóźnienia CL15–16. Pojemności pojedynczych modułów wynoszą od 4GB do 16GB, a pojemności zestawów od 16GB do 64GB. Moduły o częstotliwościach 2400MHz oraz 2666MHz obsługują funkcję automatycznego przetaktowywania Plug and Play i są zgodne z najnowszymi procesorami Intel i AMD. Chłodzenie zapewnia stylowy, niskoprofilowy radiator. Każdy moduł pamięci FURY DDR4 przechodzi testy przy pełnej szybkości i jest objęty wieczystą gwarancją. To bezproblemowa i przystępna cenowo modernizacja systemu.

Cechy charakterystyczne
Zmodernizowany, niskoprofilowy radiator
Ekonomiczna, wysokowydajna pamięć DDR4 do modernizacji systemów
Profile Intel XMP zoptymalizowane dla najnowszych chipsetów Intela
Częstotliwość taktowania do 3466MHz1
Automatyczne przetaktowanie Plug and Play przy częstotliwości taktowania 2400MHz i 2666MHz

Jaką kartę graficzną do gier wybrać - oto polecane modele:
MSI Radeon RX 570 Armor 4G OC
MSI Radeon RX 580 Armor 8G OC
ASUS Dual GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB
Gigabyte Radeon RX 5700
Palit GeForce RTX 2060 GamingPro OC
MSI Radeon RX 5700 XT
Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER Gaming OC 8G
ASUS Dual GeForce RTX 2070 SUPER EVO OC
MSI GeForce RTX 2080 SUPER Ventus OC
Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC 11G
Radeon RX 5700 i RX 5700 XT


Nie zawsze i nie wszędzie sklepy dają typowe komputery Gamingowe, czasem kupujesz w dobrej cenie komputer Gamingowy, qa okazuje się że kupujesz słaby zestaw i jeszcze na tandetnym zasilaczu, komputer Do gier musi mieć też odpowiedni zasilacz minimum 750 Watt, niektóre sklepy dają zbyt przestarzałe, tak więc należy zwrócić na to uwagę, jeżeli chcesz komputer do Gier którym chcesz zawojować, to musisz kupić zasilacz 1200 Watt - 2000 Watt.
Dzięki temu zaopatrzysz komputer w odpowiedni prąd, a także bezawaryjne działanie, te najnowsze modele posiadają dodatkowo bezpieczniki które można wymieniać, spodziewaj się zasilaczy od 600 zł w zwyż.

Sama budowa nie jest prosta, gdyż nie każda płyta obsługuje daną grafikę czy dany processor.

Mam nadzieję że pomogłem naświetlić sprawę.

AnjeyGuti

Witam, czy moglibyście mi powiedzieć proszę, gdzie w Krakowie można zbudować dobry gamingowy PC?